Administration

Stig Åsbringer Rektor.
stig.asbringer@umeafolkhogskola.se

Erika Borgström  Biträdande verksamhetsledare, kurator, projektsamordnare.
erika.borgstrom@umeafolkhogskola.se

Syrene Wallmark Administratör
syrene.wallmark@umeafolkhogskola.se

Sara Ottosson Biträdande administratör sara.ottosson@umeafolkhogskola.se

Jan Nilsson Utvecklingsledare Arbetsmarknad
jan.nilsson@umeafolkhogskola.se

Vaktmästeri och fastigheter

Idrees Zazai Vaktmästare
idrees.zazai@umeafolkhogskola.se

Bengt-Göran Persson Resursperson
bengt-goran.persson@umeafolkhogskola.se

Östen Eriksson Vaktmästare Dalkarlså Herrgård
osten.eriksson@umeafolkhogskola.se

Pedagoger

Jenny Viklund Lärare och kursföreståndare Allmän kurs 3 & 4
jenny.viklund@umeafolkhogskola.se

Johan Nilsson Lärare Allmän kurs 4

johan.nilsson@umeafolkhogskola.se

Ingela Johannesson Lärare Allmän kurs 2  ingela.johannesson@umeafolkhogskola.se

Anna Gradin Lärare Allmän kurs 1
anna.gradin@umeafolkhogskola.se

Birgitta Lanhede Lärare och kursföreståndare Vårdbiträde
birgitta.lanhede@umeafolkhogskola.se

Jennelie Wiljebrand Lärare
jennelie.wiljebrand@umeafolkhogskola.se

Nils Hansson Lärare Allmän kurs 3 nils.hansson@umeafolkhogskola.se

Erik Härgestam Lärare Allmän kurs 1 erik.hargestam@umeafolkhogskola.se

Anna-Karin Norberg Lärare Allmän kurs 2 annakarin.norberg@umeafolkhogskola.se

Ralph Lindbergh Lärare Allmän kurs 1-2, lärare Allmän kurs 2 & 3 ralph.lindbergh@umeafolkhogskola.se

Torbjörn Lindh Lärare Transport torbjorn.lindh@umeafolkhogskola.se

Stina Gunnarsson Kursföreståndare & lärare Svenska BAS stina.gunnarsson@umeafolkhogskola.se

Ellinor Sandström Lärare Svenska BAS ellinor.sandstrom@umeafolkhogskola.se

Ahmed Hersi Lärare Svenska BAS ahmed.hersi@umeafolkhogskola.se

Lina Stav Lärare Umeå Bible School lina.stav@umeafolkhogskola.se

Daniel Karlsson Lärare Umeå Bible School daniel.karlsson@umeafolkhogskola.se

Jesper Kronhamn Lärare Umeå Bible School jesper.kronhamn@umeafolkhogskola.se

Carina Nygren Lärare och kursföreståndare Allmän kurs 1-3 och 4 i Lycksele carina.nygren@umeafolkhogskola.se

Anna-Stina Lindblom-Zhakata Lärare Allmän kurs 1-3 och 4 i Lycksele stina.lindblom-zhakata@umeafolkhogskola.se

Åsa Hedström Youssef Lärare Allmän kurs 1-3 i Lycksele asa.hedstrom.youssef@umeafolkhogskola.se

Rakel Sikström Vik. Marknadsansvarig och lärare Allmän kurs 1-3 i Lycksele rakel.sikstrom@umeafolkhogskola.se